sobota, 25 lipca 2020

Leżajsk Szlakiem Elimelecha i dziedzictwa kultury żydowskiej - Emil Majuk, Monika Tarajko

Ukazała się interesująca książka "Leżajsk Szlakiem Elimelecha i dziedzictwa kultury żydowskiej". Autorem są Emil Majuk, Monika Tarajko. 
Książka Leżajsk Szlakiem Elimelecha i dziedzictwa kultury żydowskiej poświęcona historii społeczności żydowskiej Leżajska jest jedną z serii broszur opowiadających o losach Żydów w miejscowościach należących do Szlaku Chasydzkiego. 
Emil Majuk z Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie jest współtwórcą szlaku chasydzkiego "Szlak Elimelecha" - projektu z myślą o turystach, także miłośnikach turystyki rowerowej Green Velo zwiedzających miejsca w Leżajsku związane z cadykiem Elimelechem, jego potomkami, a także chasydyzmem i historią społeczności żydowskiej Leżajska.
Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo-wschodniej Polski z terenów Podkarpacia i Lubelszczyzny, obejmująca 29 miejscowości, w których zachowały się bezcenne ślady wielowiekowej obecności polskich Żydów: Baligród, Biłgoraj, Chełm, Cieszanów, Dębica, Dynów, Jarosław, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Lublin, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Tarnobrzeg, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawa i Zamość. Łączy miejscowości, w których znajdują się zarówno imponujące synagogi, jaki cmentarze żydowskie, na których nierzadko znaleźć można nagrobki pochodzące z XVIII, XVII, a nawet XVI w. Wiele z tych cmentarzy jest wciąż odwiedzanych przez chasydów przybywających z całego świata.


1 komentarz:

  1. שלום

    Czy istnieje możliwość nabycia powyższej broszury przez Internet?

    OdpowiedzUsuń